piątek, 9 listopada 2012

Sigma BC 1609

Sigma BC 1609

Dziś zajmę się opisem, tego bez czego ciężko - przynajmniej mi - zdobywać kolejne rekordy swojej rowerowej codzienności. Otóż napiszę coś o liczniku Sigma.
Swój opis i opinie powinienem zacząć od pytania: do czego wam/mi potrzebny jest licznik? Mi głównie do odmierzania dystansu. Średnia jest drugorzędna, zaś zegarek w liczniku jest, nieodzowny.
Mając to na względzie możecie z większą, lub mniejszą dozą wyrozumiałości czytać ów opis.

Funkcję.

Chciałbym tu zwrócić uwagę tylko na niektóre opcje, które przykuły moja uwagę  Licznik ma ich tak wiele, że chyba rozpisywanie się na temat każdej nie jest zasadne. Na koniec tekstu zbiorę je w jeden akapit, to każdy sobie wygrzebie, co licznik posiada.

O tym, że licznik liczy prędkość, średnią i maksymalną , raczej nie muszę pisać, jednak ciekawe jest porównanie średniej do aktualnej. Niewielkie strzałeczki, mówią nam czy "zamulamy" - strzałka w dół -  czy też "rwiemy na przód" - strzałka w górę. O tyle fajne rozwiązanie, że czasem, nawet na wyprawie chcemy trzymać się jakiegoś przedziału prędkości a nie chce nam się przeklikiwać co chwila funkcji pomiędzy średnią, dystansem a czasem jazdy.

 Temperatura.
Termometr w liczniku to dla wielu gadżet, ale dla mnie fajna sprawa. Kolejna zmienna jaka może nam opisywać otaczający nas krajobraz. Zwłaszcza jesienią takie wskazania są przydatne, latem bowiem licznik łatwiej grzeje się od słońca (np stojąc w mieście na światłach) i troszkę przekłamuje.
Samo "taktowanie" termometru nie jest niestety super szybkie. Małemu komputerkowi potrzeba czasu na zejście z 21 stopni temp. pokojowej na tą panująca na zewnątrz. Po około 6 km jazdy, jednak stabilizują się wskazania. Oczywistym jest, że im większa różnica pomiędzy temperatura w domu i na dworze, spadek wskazań przebiega szybciej.

Podświetlenie:
Dobra rzecz dla osób jeżdżących w lesie po ciemku w totalnym mroku. Światełko jest seledynowe i uruchamia się je dwoma przyciskami. "light on" powoduje, że każda zmiana wyświetlenia funkcji powoduje podświetlenie. Gdy zrobi się jasno, można wyłączyć, aby nie zjadało baterii. Samo podświetlenie jest jednak dość problematyczne gdy jest lekki półmrok, wtedy nie bardzo widać co i jak, a jak jeszcze nam grześ światła aut dojdą to już kłopot. Funkcja jednak jest i jej funkcjonalność występuje - choć w ograniczonym zakresie.

Dodatki.
Kadencja i czujnik kadencji można dokupić i wzbogacić okablowanie sprzętu a jednocześnie i nasz pokładowy komputer. Czy nam to potrzebne to już inna sprawa.

Obsługa.
Prostym kliknięciem możemy poruszać się pomiędzy funkcjami. Ciekawym rozwiązaniem jest rozdzielenie funkcji na dwa przyciski. Górnym prawym możemy przełączać się pomiędzy:
kadencją, zegarem stoperem, odliczaniem, i dystansem łącznym wycieczki, temperaturą i dystansem całkowitym roweru a także czasem przejazdu całkowitym.
Przycisk prawy dolny to funkcje: dystans wycieczki, czas wycieczki, średnia prędkość, maksymalna prędkość, średnia kadencja. Sporym minusem, przynajmniej dla mnie, jest to, ze każdą wartość kasujemy oddzielnie. Średnią oddzielnie, oddzielnie czas przejazdu itd. Upierdliwe trochę. Bo wycieczka pojedyncza to jedność - jedna predkość średnia jeden czas itd...


Podsumowanie.

Licznik jest dobrze wykonany i prezentuje się bardzo zgrabnie. Duży wyświetlacz to jego spora zaleta. Ilość funkcji zaspokoi chyba najbardziej wybrednego. Jak mówią dla każdego coś dobrego.

Zalety:
+ termometr
+ wyraźny wyświetlacz
+ duży zakres funkcji i możliwość rozbudowy dodatkowej.

Wady.
- podświetlenie słabo widoczne podczas jazdy w mieście i przy odbiciach świateł aut.
- brak możliwości skasowania wszystkich danych wycieczki na raz.

Cena Allegro:
- Od 90 do nawet 180 zł.

Funkcje ogólne:
  • 7 języków, 
  • automatyczny start / stop,
  • pamięć danych po wyjęciu baterii, 
  • aktualna temperatura 

Funkcje rowerowe:
  • Aktualna prędkość; 
  • średnia prędkość; 
  • maksymalna prędkość; 
  • dzienny dystans; 
  • porównywanie aktualnej prędkości do średniej; 
  • całkowity przejechany dystans; dwa rozmiary kół; 
  • podświetlenie; 
  • stan baterii; 
  • pomiar prędkości rower 1 / rower 2 / rower 1+2 
Funkcje zegara: 
  • czas jazdy; 
  • zegar; 
  • stoper; 
  • minutnik; 
  • całkowity czas jazdy rower 1 / rower 2 / rower 1+2* ( * nie pokazuje podczas jazdy) Możliwość podłączenia do komputera

2 komentarze:

  1. Ws. kasowania wszystkich danych dnai. Przytrzymaj dłużej przycisk, którym kasujesz pojedynczo dane. W mojej Sigmie (inny model) przez przypadek to odkryłem i tez po kolei kasowałem. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki yoshko:) Faktycznie działa i u mnie;)

    OdpowiedzUsuń